W dniach od 9 do 10 maja odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów ZHP na Jasną Górę. W pielgrzymce wzięła udział komendantka Kręgu hm Anna Paluszak. Było to bardzo wzniosłe przeżycie – uczestniczyć z grupą 90 seniorów ZHP we mszy św, w Kaplicy Jasnogórskiej przed Cudownym Obrazem.

W godzinach popołudniowych spotkaliśmy się w Domu Pielgrzyma na prelekcji o życiu i męczeństwie Błogosławionego Wincentego Frelichowskiego – patrona polskich harcerzy. Prelegentem był dr Robert Zadura – badacz życia Błogosławionego Wicka.

Po kolacji wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej z bł. phm. Stefanem Wincentym Frelichowskim. Drogę Krzyżową prowadził Kapelan Chorągwi Śląskiej, ks. prałat prof. Stanisław Puchała, a rozważania powiązane z życiem naszego patrona – na kolejnych stacjach czytali seniorzy.

Następnego dnia dołączyli do nas pielgrzymi – seniorzy z Chorągwi Śląskiej, którzy już po raz VI pielgrzymują do Matki Boskiej Częstochowskiej. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji wszystkich polskich seniorów ZHP.

Następnie zwiedzaliśmy zabytki Jasnej Góry, między innymi: Skarbiec i Bastion Św. Rocha. Po obiedzie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej w Gidlu. Po przejściu przez Bramę Miłosierdzia historię Sanktuarium przybliżył nam o. Dominikanin – gospodarz sanktuarium. Tu pielgrzymka została zakończona i udaliśmy się w drogę powrotna do naszych domów rodzinnych.