20 - 23 sierpnia 2013 - XXIV Ogólnopolski Złaz Seniorów w Poznaniu - Piastowe my pszczołyPierwszy raz w tym roku na złazie seniorów zaistniała Września. Szkoda, że tylko w jednoosobowym składzie, ale od czegoś trzeba zacząć.

Na złaz do Poznania przyjechało ponad 400 seniorów harcerskich z całej Polski – reprezentowali oni 68 Kręgów Seniorów Harcerskich. Zakwaterowanie mieliśmy w DS Jowita.

Złaz rozpoczął się koncertem w Auli Uniwersyteckiej – występem zespołu reprezentacyjnego Chorągwi Wielkopolskiej mandolinistów „Frygi” pod kierownictwem hm. Stanisława Gortata. Koncert poprowadził hm Zbigniew Pilarczyk .

Po koncercie, ustawiając się w kolumnę czwórkową na czele z orkiestrą, udaliśmy się na plac przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, by odbyć inauguracyjny apel. Odczytano rozkaz Komendanta Złazu a następnie zabrzmiał hymn Związku Harcerstwa Polskiego.

Komendantka ubiegłorocznego Złazu w Opolu hm. Elżbieta Bendzera przekazała hm. Pawłowi Napieralskiemu buławę złazową i uroczyście został nabity na nią znaczek poznańskiego złazu. Drugi dzień poświęcony był na zwiedzanie wielkopolski. Osiem autokarów rozwiozło seniorów w różne miejsca naszego regionu. Nasz patrol pojechał na Ostrów Lednicki i do Gniezna. Wieczorem braliśmy udział w spektaklu operetkowym w Teatrze Muzycznym.

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Poznań. W programie do wyboru była: Palmiarnia, Ostrów Tumski, Brama Poznania ICHOT, Wzgórze Św. Wojciecha, Wzgórze Przemysła II i Muzeum Broni Pancernej. Wszyscy złazowicze spotkali się w samo południe a jakże … pod koziołkami. Stąd poszliśmy na koncert organowy do Fary Poznańskiej.

O godz. 16.00 na Polanie Harcerskiej na Malcie odbył się uroczysty apel przy pomniku poświęconym harcerzom poległym w walce o niepodległość 1918-1920, Harcmistrz Zbigniew Pilarczyk profesor dr hab. UAM opowiedział historię Pomnika Harcerza poczynając od 1937 roku.

Po uroczystym apelu pojechaliśmy do stanicy Hufca Poznań Nowe Miasto w Imiołkach, gdzie przy ognisku, piosenkach, pląsach harcerskich i smacznej grochówce bawiliśmy się do późnego wieczora. Piosenki harcerskie śpiewali z nami również członkowie zespołu harcerskiego „Wartaki” z Koła pod kierownictwem hm. Henryka Perzyńskiego.

Żegnaliśmy gościnną stanicę harcerską w Imiołkach kręgiem splecionych ponad 600 rąk. Po powrocie do Poznania odbyło się niezaplanowane spotkanie Wydziału Seniorów GK ZHP z obecnymi na złazie komendantami kręgów seniorów i kierownikami referatów chorągwianych.

Ostatni dzień złazu punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęliśmy w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela na ul. Fredry mszą świętą której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej ks.dr Damiana Bryl.

Po mszy św., w drodze z kościoła na pożegnalny apel, na schodach opery poznańskiej ustawiliśmy się do zbiorowego zdjęcia. Apel pożegnalny odbył się na Placu Mickiewicza. Przy dźwiękach orkiestry dętej z Kórnika zaśpiewaliśmy hymn państwowy. Wysłuchaliśmy podziękowań m.in. Przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła i Zastępcy Naczelnika ZHP hm.Krzysztofa Budzińskiego. hm.Tomasza Kujaczyńskiego. Komendant Zlotu hm Paweł Napieralski wręczył dyplomy uczestnictwa komendantom kręgów i patroli oraz dyplomy uczestnictwa dla złazowiczów. Komendant Chorągwi Wlkp. hm.Tomasz Kujaczyński podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie do Poznania, oraz podziękował Komendzie Złazu za zorganizowanie tak wspaniałego XXIV Złazu Seniorów w Poznaniu.

Krąg splecionych rąk i harcerska pieśń pożegnalna zakończyła kolejne wspaniałe spotkanie Seniorów ZHP.

Więcej zdjęć ze złazu seniorów w naszej Galerii.