XVII Patronalny Dzień Skupienia Seniorów w Skulsku
W sobotę 1 czerwca 2013 r. deszcz i wiatr przypominały jesień. Pogoda nie odstraszyła jednak członków Harcerskich Kręgów Seniorów którzy licznie przybyli do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku, gdzie znajduje się jedyne w Europie Mauzoleum Pamięci Harcerstwa. Juz po raz XVII Wspólnota Seniorów im. ks. hm. Bogdańskiego zorganizowała tak zwany Patronalny Dzień Skupienia. W tym roku uczestniczyli reprezentanci 23 kręgów seniora z całej Polski. Między innymi były kręgi z Bydgoszczy, Janowca, 2 kręgi z Mogilna, Trzemeszna, 2 kręgi z Gniezna, Łodzi, Konina, Leszna, Mławy, Ostrowa Wlkp., Wrześni oraz 10 kręgów z Poznania. Były również rodziny tych, których tabliczki epitafijne były umieszczone w tym roku w Mauzoleum. Nie zabrakło zaproszonych gości: wójta Gminy Skulsk pana Andrzeja Operacza , z-cy komendanta Hufca ZHP Konin – phm. Tomasza Rybarczyka, dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skulsku pani Iwony Milas i mieszkańców Skulska. Nasz krąg reprezentowały:dh Eugenia Nowacka, dh Janina Szafraniak, hm Irena Lisiak i phm Anna Paluszak.

Mszę odprawił i homilię wygłosił ks. prałat Wojciech Kochański – wikariusz biskupi rejonu konińskiego natomiast koncelebrantami byli: – ks. dr Andrzej Panasiuk – proboszcz z Mogilna, oraz ks. phm. Robert Batolik – kapelan Chorągwi Łódzkiej ZHP. Na uroczystości zostały przywiezione przez przedstawicieli HKS z Mogilna relikwie błogosławionego ks. phm. Wincentego Frelichowskiego.

Po uroczystościach w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej i w Mauzoleum Harcerstwa w Skulsku pojechaliśmy do Gminnego Ośrodka Kultury w Mielnicy Wielkiej, gdzie odbyło się spotkanie pokoleń. Wszyscy posilili się smaczną grochówką, pośpiewali harcerskie piosenki i pełni wrażeń po pożegnaniu w tradycyjnym harcerskim kręgu – wrócili do domów.

Więcej zdjęć w naszej Galerii.