Spotkanie autorskie z hm Andrzejem ZjeżdżałkąNiecodzienna zbiórka „Wiarusów” odbyła się w dniu 10 maja 2013 roku w harcówce w Gimnazjum nr 2 we Wrześni.

Było to popołudniowe spotkanie autorskie z hm Andrzejem Zjeżdżałką, którego w serdecznych słowach i jego wierszem powitała komendantka phm Anna Paluszak. Dh Andrzej podzielił się swoimi wspomnieniami z pracy zawodowej i harcerskiej w naszym powiecie w latach 50 i 60 ubiegłego wieku.

Potem przy blasku świec z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy poezji Andrzeja zebrane w tomiku „Obcemu – sobie”. Rozpoczął wierszem, który w jego życiu stanowił duży przełom – nosi on tytuł „Czerwiec 1956” a kończy się refleksją 17-letniego wówczas autora:

a potem nas zbudził
czerwcowy dzień
groźniejszy niż matura
i po raz pierwszy
naprawdę zabolało
od niespodziewanej dorosłości

Jego późniejsze wiersze zawarte między innymi w tytułach „Powrót”, Dwie karty”, „Matko”, „Do Marka”, „Erotyk”, „Refleksja”, „Warto żyć”, Chleb”, „Wigilia”, „Wiatraki”, „Sen”, „A życie trwa”, „Pyzderskiej ziemi” pełne są dojrzałości życiowej, liryzmu, refleksji, miłości do ludzi i ziemi rodzinnej. Czytał je nam sam autor, pomagała żona Zosia (także nauczycielka i instruktorka harcerska) a także nasza komendantka Anna.

Dla nieobecnych instruktorów adresujemy fragment wiersza autora „Do przyjaciół”:

… Wyzbierajmy do kielichów
wszystkie dobre chwile
przeżyte pospiesznie
mimochodem
niech zapłoną rubinem
wystygłego burgunda
co z latami zyskuje na mocy …
… przywołajmy przyjaciół
na serdeczną biesiadę …

Poezję przeplatano wspomnieniami z życia obozowego w Rusinowie, Czeszewie, Jarosławcu, Ostrowie (pow. Puck).

Była także harcerska piosenka, którą intonował i grał na gitarze dh pwd Waldek Grzeskowiak. Ożył w nas prawdziwie harcerski duch, gdy w kręgu żegnaliśmy się piosenką „Nie zgasnie tej przyjaźni żar co połączyła nas”.

Spotkanie na zdjęciach utrwaliła phm Renata Nowicka.