Miłe Druhny i Druhowie ! Czytelnicy naszej strony internetowej.

Pragnę podzielić się z Wami wrażeniami z Jubileuszu 95-lecia istnienia harcerstwa na ziemi wrzesińskiej. Uroczystość odbyła się 16 i 17 czerwca 2012 roku. Miejscem spotkania było Gospodarstwo Agroturystyczne Country Club w Nowym Folwarku, następnego dnia spotkaliśmy się w Zespole Szkół w tej samej miejscowości. W jubileuszu wzięło udział 82 druhen i druhów, którzy przybyli na nie z potrzeby serca, przyjaźni, wspólnych przeżyć i wspomnień. Przybyłych w serdecznych słowach powitała przewodnicząca Instruktorskiego Kręgu Harcerskiego „Wiarusy” dh phm Anna Paluszak, która również pełniła funkcję przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego. Obecnością swoją zaszczycił nas ksiądz prałat dr hab. Jan Krokos, hm Piotr Maciejewski komendant hufca wrzesińskiego w latach 1982-1991 , p. Irena Lange – córka założyciela II WDH, dh Bogumił Rup – syn komendanta hufca dh hm Wilhelma Rupa.

95-lecie wrzesińskiego harcerstwa - 16.06.2012 - autor Mirosław Jadryszak

Spotkanie rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu harcerskiego. Po obiedzie sala rozbrzmiała harcerskimi piosenkami – doświadczenia mówią, że pamięć w piosenkach żyje. Był też czas na rozmowy, wspomnienia o udziałach w rajdach, biwakach, obozach, zimowiskach. Dla miłych wspomnień i dla potomnych, stanęlismy do fotografii, którą wykonał dh Jarosław Kwiatek i p. Mirosław Jadryszak. Smakował nam tort z okolicznościowym napisem „Jubileusz 95-lecia ZHP” zasponsorowany przez byłego druha II WDH Andrzeja Smodlibowskiego. Miłą niespodzianką było dla nas przybycie dh pwd Alicji Trzmiel z grupą harcerzy i przekazanie decyzji o pracy 63 drużyny starszoharcerskiej nad nadaniem drużynie imienia dh hm Wilhelma Rupa. Dh Bogumił Rup przekazał drużynie książkę „Poznaj swoją rodzinę” napisaną przez ojca. Został honorowym członkiem drużyny. Nadanie imienia zaplanowano na miesiąc październik. Wiarusy mają nadzieję, że wezmą udział w tej uroczystości i panu komendantowi wspólnie z młodym pokoleniem zaśpiewają „Mówiłeś druhu komendancie, ze zaufanie do nas masz, że wierzysz w nasze szczere chęci, bo Ty harcerskie serca znasz”.

Następnie spotkaliśmy się w miasteczku zlotowym z uczestnikami Zlotu Hufca. Powitała nas komendantka hufca ZHP we Wrześni dh phm Karolina Okuniewska. Ona też wręczyła odznaczenia za służbę instruktorską w Związku Harcerstwa Polskiego – „Złote listki dębowe” dh phm Alinie Maciejewskiej i hm Piotrowi Maciejewskiemu. Miłym gestem ze strony dh komendanta hm Piotra Maciejewskiego było przekazanie słodyczy uczestnikom zlotu.

Dla nas spotkanie z młodym pokoleniem było radosnym przeżyciem, powodem do dumy i zadowolenia, że nasza praca zaowocowała i daje nadzieję, że byliśmy, jesteśmy i będziemy.

W harcerskim zlocie brała udział grupa zaprzyjaźnionych skautów z okolic Frankfurtu n/Menem , z którymi od lat współpracuje dh hm Beata Przybylska-Kujawa. W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Września listy gratulacyjne dla Instruktorskiego Kręgu Harcerskiego „Wiarusy” i harcerzy zlotu hufca odczytał zastępca burmistrza p. Waldemar Grześkowiak. Historię minionych dziesięcioleci przybliżyła wystawa fotografii. Wzbudziła ona duże zainteresowanie, starano się na zdjęciach rozpoznać znajome twarze, może odszukać na zdjęciach rodziców, dziadków, kolegów. Nam Wiarusom przypomniały one chwile przeżyte, ale niezapomniane.

Pogoda nadal była dla nas łaskawa. Zbliżał się wieczór i czas na ognisko z pieczeniem kiełbasek. Zmniejszył nasze grono zapowiedziany na wieczór ważny dla Polaków mecz „Polska-Czechy”. Ognisko rozpaliła dh Irena Kopydłowska i dh hm Piotr Maciejewski, który przyjął obowiązki strażnika ogniska i prowadzącego. I tak jak przed laty popłynęła piosenka „Już rozpaliło się ognisko dając nam dobrej wróżby znak”. Były tez pląsy, tany i okrzyki harcerskie. Ognisko zakończyliśmy w kręgu piosenką „Ognisko już dogasa blask, braterski splećmy krąg, w wieczornej ciszy w blasku gwiazd, ostatni uścisk rąk”.

Następnego dnia wzięliśmy udział w harcerskim apelu pokoleń, który poprowadził dh Maciej Łosiński. Po apelu odbyła się uroczysta msza polowa, którą odprawił ks. Mariusz Kulczyński, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy słów skierowanych do nas w homilii. Napawały nas one dumą z przynależności do pokoleniowej rodziny harcerskiej, dodawały otuchy i nadziei na dalsze lata życia. Mszę zakończono „Modlitwą harcerską”, po niej młodzi harcerze zaśpiewali piosenkę „Dym jałowca”.

Po mszy Wiarusy spotkały się jeszcze przy kawie, aby podzielić się wrażeniami z wspólnie przeżytych chwil na 95-leciu oraz zapowiedzieć iż spotkamy się na okrągłym jubileuszu 100-lecia w roku 2017. Coś w nas na nowo zaiskrzyło, jakby powróciła dawna werwa, entuzjazm i dążenie do bycia pożytecznym, bo harcerzem być to zaszczyt jest i obowiązek.

W imieniu harcerskiego kręgu „Wiarusy” dziękujemy za przychylność , życzliwość i pomoc w organizacji jubileuszu

  • Burmistrzowi Miasta i Gminy Września p. Tomaszowi Kałużnemu
  • redaktorowi naczelnemu „Wiadomości Wrzesińskich” p. Waldemarowi Śliwczyńskiemu

oraz sponsorom:

  • państwu Grażynie i Jerzemu Wardeńskim
  • dh Andrzejowi Smodlibowskiemu
  • p. Przemysławowi Kuczorze
  • p. Markowi Stawowemu

Mam nadzieję, iż wspólnie stworzona atmosfera radości, jedności, przyjaźni sprawiła, że i ten jubileusz zapisze się w naszej wdzięcznej pamięci i sercach, że wart będzie wspomnień.

Druhnom i druhom wielopokoleniowej rodziny harcerskiej przekazuję okolicznościową sentencję:

Już tyle dni …
Już tyle dni, miesięcy i lat – już tyle za nami
A my jak te ptaki wędrowne
Sfrunęliśmy tutaj harcerskimi wspomnieniami.

Czuwaj !
Z harcerskim pozdrowieniem hm Irena Walczak-Lisiak

W imieniu braci harcerskiej serdeczne podziękowanie składamy p. Mirosławowi Jadryszakowi za utrwalenie jubileuszu na fotografiach, które można obejrzeć w naszej Galerii. Zdjęcia innych autorów również do obejrzenia w naszej Galerii.

Podajemy do wiadomości, że zdjęcia z jubileuszu można zamówić w zakładzie fotograficznym dh Jarosława Kwiatka na ul. Warszawskiej.